Standard Post

20Jan

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce zwróciło się z apelem do rządu o przesunięcie terminów wejścia w życie podatkowo-składkowej części tzw. Polskiego Ładu o rok (tj. do 2023 r.) Umożliwiłoby to skonsultowanie i przygotowanie kompleksowej korekty tych regulacji. Księgowi proponują również rozwiązania, na wypadek gdyby przesunięcie terminu nie było możliwe.

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce w liście otwartym skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego zwróciło się z apelem o przesunięcie terminu wejścia w życie Polskiego Ładu w części podatkowo-składkowej.
Jeżeli rząd uzna ten postulat za niemożliwy do spełnienia, wówczas jako alternatywę stowarzyszenie proponuje:

  • powołanie przez Ministra Finansów grupy ekspertów reprezentujących organizacje branżowe, która w trybie pilnym przygotuje kompleksową analizę i niezbędne zmiany przepisów Polskiego Ładu.
  • przedłużenie terminów sporządzenia oraz przekazania (złożenia): – rocznych deklaracji PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR i CIT-8 za 2021 r. – rocznych sprawozdań finansowych za 2021 r.
    niezwłoczne opublikowanie wzorów zeznań rocznych dla podatników PIT/CIT za rok 2021.

Z opublikowanego listu wynika, że już w lipcu 2021, w związku z planami wprowadzenia zmian w ramach tzw. Polskiego Ładu, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce apelowało o: 1. zapewnienie odpowiednio długiego okresu vacatio legis, 2. przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, 3. przygotowanie praktycznych wskazówek umożliwiających prawidłowe zastosowanie nowych regulacji. – Wskazując na zagrożenia nie byliśmy bierni. Nasza organizacja zgłosiła wiele uwag do projektu ustawy wprowadzającej tzw. Polski Ład. Wdrażane zmiany mają charakter fundamentalny i wpływają na obciążenia fiskalne większości podatników. Ich zakres oraz pośpiech wdrożenia zrodził wiele niejasności. Powstał chaos utrudniający pracę księgowych, którzy pod presją czasu i w niestabilnych warunkach muszą stosować rozwiązania, których poprawności nie są pewni – piszą autorzy listu. Ich zdaniem, powoduje to zrozumiałe frustracje, szczególnie że ostatecznie to księgowi i przedsiębiorcy, a nie regulator, ponoszą odpowiedzialność za prawidłowość rozliczeń. Autorzy apelu zwracają uwagę, że do księgowych w pierwszej kolejności mają pretensje osoby, których wynagrodzenie, nie z winy księgowych, uległo zmniejszeniu w porównaniu z 2021 r Stowarzyszenie Księgowych w Polsce stanowczo sprzeciwia się obciążaniu księgowych winą za chaos związany z wdrażaniem tzw. Polskiego Ładu. Zapewnia także, że mimo symbolicznego okresu vacatio legis, księgowi intensywnie przygotowywali się do tej zmiany, poświęcając na to wiele czasu, nie zaniedbując przy tym licznych obowiązków związanych z bieżącą pracą.

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/podatki/list-otwarty-skwp-w-sprawie-polskiego-ladu,512894.html