Standard Post

17Jan

Miniony rok był bogaty w wydarzenia z szeroko rozumianego Compliance. Większość firm i pracowników oswoiła pandemiczne warunki pracy, a ustawodawca również zauważył korzyści z tak wypracowanych pandemicznych rozwiązań,które już na trwałe wdrażane są w przepisach kolejnych ustaw. Jednak w sytuacji, gdy pewne są tylko kolejne zmiany, czas na subiektywny ranking wyzwań Compliance na 2022 rok.

Przed Compliance  w 2022 roku szykują się następujące wyzwania.

Beneficjent rzeczywisty

Beneficjent rzeczywisty gra pierwszoplanową rolę w obszarze przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. VI dyrektywa AML nie tylko rozszerzyła katalog podmiotów zobowiązanych do ujawnienia informacji w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych, ale również przyczyniła się do wprowadzenia kary do 1 mln zł za brak lub ujawnienie nieaktualnej informacji w tym rejestrze. Klienci korporacyjni mogą spodziewać się ofensywy w tym przedmiocie ze strony instytucji obowiązanych. Beneficjent rzeczywisty albo psikus!

ESG / Raportowanie niefinansowe

Skrót ESG można przetłumaczyć jako środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny (z angielskiego: Environmental, Social, Governance). Pozorne połączenie wody i ognia, z którym mierzą się dzisiaj duże jednostki zainteresowania publicznego oraz spółki notowane na GPW. Wyzwaniem będzie powiązanie standardowej sprawozdawczości finansowej ze sprawozdawczością ESG oraz uwzględnienie ESG w budowaniu długoterminowej wartości przedsiębiorstwa. Tym bardziej, że brak jeszcze jednolitych standardów tego raportowania.

Uzbrojenie ładu korporacyjnego

Projekt nowelizacji KSH zakłada wzmocnienie kontroli wewnętrznej w spółkach kapitałowych oraz efektywności funkcjonowania rad nadzorczych poprzez ustawowe gwarancje bieżącego dostępu do informacji o stanie spraw spółki. Rada nadzorcza zyska nowe narzędzia sprawowania kontroli obejmujące korzystanie (na koszt spółki) z usług niezależnego doradcy, pozyskiwanie informacji bezpośrednio od pracowników czy też nałożenie na zarząd obowiązków informacyjnych. Co istotne, za uchybienia zarząd będzie mógł zostać ukarany.

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/biznes/wyzwania-w-compliance,512671.html